अब आप न्यूज्ड हिंदी में पढ़ सकते हैं। यहाँ क्लिक करें
Home » India » 67th National Film Awards: From Jersey to Kalla Nottam, complete list of winners here

67th National Film Awards: From Jersey to Kalla Nottam, complete list of winners here

The National Film Awards are given out by the Directorate of Film Festivals, an organisation that comes under the Ministry of Information and Broadcasting. 

By Newsd
Published on :
67th National Film Awards: From Jersey to Kalla Nottam, complete list of winners here

The 67th National Film Awards got announced in a press conference at the National Media Centre, New Delhi. The awards were initially going to be held in May last year but were delayed indefinitely due to the coronavirus pandemic.

The awards are given out by the Directorate of Film Festivals, an organisation that comes under the Ministry of Information and Broadcasting.

This time, there were 461 films in the Feature Film category and 220 films in the Non-Feature Film category. In the most film-friendly states, there were entries from 13 states.

Here is the complete list of winner:

  • Most Film Friendly State Award – Sikkim
  • Best Book on Cinema – Marathi book The Man who Watches Cinema by Ashok Rahane, Sanjay Suri’s A Gandhian Affair: India’s Curious Portrayal of Love in Cinema, Kannada Cinema: Jagathika Cinema by PR Ramadasa Naidu
  • Best Film Critic – Sohini Chattopadhyaya
  • Best Non-Feature film Best Voice-over/Narrration – Sir David Attenborough for Wild Karnataka
  • Best Editing Non-Feature – Arjun Saraya

Non-feature category:

  • Best Narration: Wild Karnataka, Sir David Attenborough
  • Best Editing:Shut Up Sona, Arjun Gourisaria
  • Best Audiography: Radha (Musical), Allwin Rego and Sanjay Maurya
  • Best On-Location Sound Recordist:Rahas (Hindi), Saptarshi Sarkar
  • Best Cinematography: Sonsi, Savita Singh
  • Best Direction: Knock Knock Knock (English/Bengali), Sudhanshu Saria
  • Best Film on Family Values: Oru Paathiraa Swapnam Pole (Malayalam)
  • Best Short Fiction Film: Custody (Hindi/English)
  • Special Jury Award: Small Scale Societies (English)
  • Best Animation Film: Radha (Musical)
  • Best Investigative Film: Jakkal
  • Best Exploration Film: Wild Karnataka (English)
  • Best Education Film: Apples and Oranges (English)
  • Best Film on Social Issues: Holy Rights (Hindi) and Ladli (Hindi)
  • Best Environment Film: The Stork Saviours (Hindi)
  • Best Promotional Film: The Shower (Hindi)
  • Best Art and Culture Film: Shrikshetra-Ru-Sahijata (Odia)
  • Best Biographical Film: Elephants Do Remember (English)
  • Best Ethnographic Film: Charan-Atva The Essence of Being a Nomad (Gujarati)
  • Best Debut Non-Feature Film of a Director: Khisa (Marathi)
  • Best Non-Feature Film: An Engineered Dream (Hindi)

Feature Films:

Special Mention: Biryani (Malayalam), Jonaki Porua (Assamese), Lata Bhagwan Kare (Marathi), Picasso (Marathi)

  • Best Tulu Film: Pingara
  • Best Paniya Film: Kenjira
  • Best Mishing Film: Anu Ruwad
  • Best Khasi Film: Lewduh
  • Best Haryanvi Film: Chhoriyan Chhoron Se Kam Nahi Hoti
  • Best Chattisgarhi Film: Bhulan The Maze
  • Best Telugu Film: Jersey
  • Best Tamil Film: Asuran
  • Best Punjabi Film: Rab Da Radio 2
  • Best Odiya Film: Sala Budhar Badla and Kalira Atita
  • Best Manipuri Film: Eigi Kona
  • Best Malayalam Film: Kalla Nottam
  • Best Marathi Film: Bardo
  • Best Konkani Film: Kaajro
  • Best Kannada Film: Akshi
  • Best Hindi Film: Chhichhore
  • Best Bengali Film: Gumnaami
  • Best Assamese Film: Ronuwa- Who Never Surrender

Best Action Direction Award:

  • Best Stunt: Avane Srimannarayana (Kannada)
  • Best Choreography: Maharshi (Telugu)
  • Best Special Effects: Marakkar Lion of the Arabian Sea (Malayalam)
  • Special Jury Award: Oththa Seruppu Size-7 (Tamil)
  • Best Lyrics: Kolaambi (Malayalam)

Best Music Direction:

  • Songs: Viswasam (Tamil)
  • Music Direction: Jyeshthoputro
  • Make-Up Artist: Helen
  • Best Production Design: Anandi Gopal
  • Best Editing: Jersey (Telugu)
  • Best Audiography: lewduh (Khasi)

Best Screenplay:

  • Original Screenplay: Jyeshthoputri
  • Adapted Screenplay: Gumnaami
  • Dialogue Writer: The Tashkent Files (Hindi)
  • Best Cinematography: Jallikkettu (Malayalam)
  • Best Female Playback Singer: Bardo (Marathi)
  • Best Male PLayback Singer: Kesri, Teri Mitti (Hindi)
  • Best Supporting Actress: The Tashkent Files, Pallavi Joshi
  • Best Supporting Actor: Super Deluxe, Vijaya Sethupathi
  • Best Actress: Kangana Ranaut (Manikarnika, Panga)
  • Best Actor: Manoj Bajpayee for Bhonsle and Dhanush for Asuran
  • Best Direction: Bahattar Hoorain
  • Best Children Film: Kastoori (Hindi)
  • Best Film on Environment Conservation: Water Burial
  • Indira Gandhi Award for Best Debut Film of Director: Helen (Malayalam)
  • Best Feature Film: Marakkar Lion of the Arabian Sea (Malayalam)

Related

Latests Posts


Editor's Choice


Trending